سوالات متداول

آیا شما سوالی دارید؟

در صورت تمایل با ما تماس بگیرید

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر نمی توانید پاسخ خود را پیدا کنید ، لطفا سؤال خود را برای ما ارسال کنید ، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

سوالات پرتکرار کاربران

تحصیل در چه کشورهایی رایگان است؟

اگه از ابتدا مطالب کانال رو مطالعه کرده باشین، بنده در چندین نوبت اشاره کردم ‌که هم اکنون تحصیل در فرانسه، آلمان، اتریش، نروژ، فنلاند و ایتالیا رایگان می باشد و شما شهریه ای بابت تحصیل در این کشورها به دانشگاهها پرداخت نمیکنین.

فرق این چند کشور با همدیگه در چه مواردی است؟

در مورد این چند کشور باید بگم که انتخاب هر کدوم از اینها به سلیقه شخصی فرد بستگی دارد، همگی دارای دانشگاههای معتبر و با رنکینگ بالای جهانی هستند اما باید متذکر شوم که در فرایند پذیرش آلمان، اتریش و نروژ سخت ‌‌گیریهای بیشتری اعمال میشه و مثلا برای ارشد یا حتی دکتری مدارک سه سال دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلب رو مطالبه میکنند و بدون ‌مدرک معتبر زبان انگلیسی، دانشگاهها به ندرت پذیرش میدهند.

آیا کشورهای دیگر اروپایی نیز‌ وجود دارند‌ که شهریه پایینی داشته باشند و مناسب دانشجویان ایرانی باشند؟

بله. بسته به رشته و مقطعی که میخواین تحصیل کنین بعضی از دانشگاهها در کشورهای دیگه اروپایی(به جز ۶ کشور بالا) شهریه سالیانه پایینی رو دریافت میکنن و فرد متقاضی میتواند این کشورها رو هم برای ادامه تحصیل مد نظر قرار دهد. لیست رشته ها و کشورهای مقصد بعد از ارزیابی شرایط اولیه فرد و علاقه مندی ایشون از طریق بنده به اطلاع می رسد که شما چه رشته هایی رو در چه کشورهایی با مبلغ شهریه پایین میتونین اقدام کنین.

پیشنهاد شما به عنوان کسی که در اروپا تحصیل میکنین، در مورد انتخاب این کشورها کدام کشور است؟

در وهله‌ اول انتخاب کشور به خود فرد بستگی دارد و موضوعی کاملا شخصی ‌است ولی پیشنهاد بنده با توجه به زندگی و تحصیل در دو، سه کشور‌ مختلف اسیایی و ‌اروپایی برای ادامه تحصیل، کشور ایتالیاست که در‌چند سال گذشته تبدیل به مقصد بسیاری از ایرانیهای عزیز جهت ادامه تحصیل شده است.

مزیت کشور‌ ایتالیا در حال حاضر از دید شما نسبت به چند کشور دیگر چیست؟

اما سوال اصلی اینه که چرا ایتالیا؟ اولین و مهمترین دلیل برمیگرده به مسئله مالی که برای هر دانشجو مهم و حیاتی است. در بالا ذکر شد که تحصیل در ایتالیا رایگان است ولی علاوه بر این موضوع ایتالیا تنها کشوری در دنیا هست که به دانشجویان بورسی تحت عنوان بورسیه کشورهای جهان سوم(بورس استانی) پرداخت‌ میکنه. مبلغ این بورس ۵۲۰۰ یورو  در سال است که هیچ ارتباطی با شرایط تحصیلی و معدل شما نداره و به درامد خانواده و مسائل مربوط به سرپرست خانوار ربط پیدا میکنه که با تهیه و ارایه این مدارک به اداره CAF در ایتالیا میتونین این کمک هزینه تحصیلی رو از دولت ایتالیا دریافت کنید و تقریبا همه ایرانی ها با توجه به اختلاف زیاد بین ریال و تومان ایرانی با واحد پولی اروپا (یورو) واجد شرایط شده و می توانند این مبلغ رو دریافت کنند.

مسئله بعدی اینه که ایتالیا دارای دانشگاههای بسیار معروف و معتبر در سطح ‌جهان هست که از رنکیگ‌ جهانی بسیار ‌خوبی بین بقیه دانشگاههای جهان برخوردار هستند. (دانشگاههایی مثل بولونیا، پادوا، پلی تکنیک‌ میلان، پلی‌تکنیک ‌تورین، ساپینزا رم و…) و در نهایت دانشگاههای ایتالیایی سخت گیری کمتری ‌‌نسبت به بقیه دانشگاههای کشورهای مختلف دارند و حتی پذیرش بدون مدرک زبان انگلیسی نیز مقدور است.

مدارک این دانشگاهها مورد تایید وزارت علوم میباشد یا نه؟

بر طبق طبقه بندی صورت گرفته از نظر وزارت علوم، دانشگاههای کشورهای مختلف به چند دسته ، ممتاز، خوب، متوسط تقسیم میشوند و مطمعنا پذیرش برای فرد متقاضی از دانشگاهی اقدام میشود که در سایت وزارت علوم مورد تایید باشد.

تحصیل در این کشورها به زبان انگلیسی است یا نه؟

تحصیل در کشورهای اروپایی به دو زبان انگلیسی و زبان کشور مورد نظر صورت‌ میگیرد. برای مثال تحصیل در آلمان و اتریش علاوه بر‌ انگلیسی، المانی و همچنین در ایتالیا علاوه بر انگلیسی، ایتالیایی می باشد. برای اخذ پذیرش در رشته مورد نظر فرد باید چک شود که رشته موردنظر در کشور مقصد به زبان انگلیسی ارایه می شود یا به زبانهای دیگر. قابل ذکر است که تحصیل در مقطع دکتری در ۹۹ درصد رشته ها و دانشگاهها به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

مدرک زبان برای اخذ پذیرش مورد نیاز هست یا نه؟

همانطور که در بالا ذکر شد ارائه مدرک زبان( حداقل آیلتس ۶) در کشورهایی مثل المان، اتریش و نروژ الزامی است ولی برای ایتالیا شما با نمره آیلتس پایینتر و حتی در بعضی موارد بدون ‌مدرک زبان هم میتونین اپلای کنین. ولی باید توجه داشته باشین در هر صورت شما نیاز به داشتن مدرک معتبر زبان مثل آیلتس و تافل دارید، زیرا سفارت کشورهای مختلف جهت صدور ویزا از شما مدرک زبان را مطالبه میکنند.

آیا دانشجو در اروپا اجازه کار دارد یا نه؟

بله. دانشجو در کشورهای مختلف اروپایی ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارد ولی باید توجه داشته باشید که دانستن زبان کشور مقصد در پیدا کردن کار ضروری می‌باشد.‌برای مثال در المان و اتریش دانستن زبان آلمانی و در ایتالیا دانستن زبان ایتالیایی

چه مدارکی برای اخذ پذیرش لازم است؟

مدارکی که هر دانشجو بنا به مقطع تحصیلی مورد نظر میبایستی برای تشکیل پرونده ارایه کند.

① ریزنمرات و دانشنامه نهایی آخرین مقطع تحصیلی

② توصیه نامه اساتید ( مخصوص مقاطع ارشد و دکتری)

③ سی وی یا  CV

④ انگیره نامه

⑤ مدرک زبان انگیسی (آیلتس ، تافل)

⑥ پروپوزال (مخصوص مقطع دکتری)

⑦ پورتفولیو (مخصوص رشته های هنر)

⑧  تصویر صفحه اول پاسپورت

⑨ یک قطعه عکس ۴×۳

از ما بپرسید

فرم تماس سریع